Щорічне дослідження мотивації персоналу, проведене міжнародним рекрутинговим агентством Kelly Services, встановило: головним стимулом для зміни роботи є перспективи більш високої зарплати та кар'єрного росту. Але утримати від цього можуть цікаві задачі та професійна команда.
За даними дослідження, загальний рівень задоволеності компанією, як і в минулому році, залишається низьким - два з трьох працюючих співробітників і раніше готові розглядати цікаві пропозиції. При цьому рейтинг довіри до російським роботодавцям залишається низьким (76% респондентів хочуть працювати в міжнародній організації, яка є лідером галузі, або молодий міжнародної компанії з високим потенціалом, і тільки 17% воліли б аналогічні російські бізнеси, ще 7% хотіли б працевлаштуватися в держструктурах ). Як наслідок, ротація кадрів на російському ринку зростає: кількість тих, хто недавно - до одного року - приступили до виконання своїх обов'язків, збільшилася з 30% в 2009 р. до 51% в 2011 р. І навпаки, продовжується послідовне скорочення кількості співробітників, пропрацювали в компаніях більш тривалий термін. Якщо в 2009 р. від двох до п'яти років в компаніях працювали 27%, то в 2011 р. близько 19%. Головними причинами, що спонукають до зміни місця роботи, учасники опитування, як і раніше вважають підвищення рівня доходу (25%) та можливість кар'єрного зростання (18%). Однак матеріальні стимули не є головними, якщо мова йде про мотивації на поточній роботі. Тільки 11% співробітників вважають, що найкраще на їх роботу впливає регулярна індексація зарплати. Основними ж мотиваторами вони вважаю такі нематеріальні чинники, як висока оцінка результатів праці (33%), етична поведінка колег і керівництва (31%) і цікаві завдання (15%).
Також варто відзначити: у 2011 р. виросло число тих, хто вважає, що роботодавцям варто збільшити загальні інвестиції в персонал. Так, 13% вважають, що негативно на їх мотивацію вплине скорочення бонусів у підрозділи і у компанії в цілому, 12% демотивує відміна програм навчання, 9% - відсутність компенсації транспортних витрат.
Рейтинг співвідношення між кількістю працюючих у певній галузі та кількістю бажаючих в ній працювати показує, що лідерами за кількістю незадоволених своєю професією залишаються роздрібна торгівля, фарміндустрія і сфера товарів народного споживання. Найпривабливішими галузями є нафтогазова індустрія, а також сфера розваг і мас-медіа.