Більше половини співробітників російських компаній не бачать заслуги начальства у своєму розвитку і не задоволені тим, як цінують і винагороджують їх зусилля на роботі, - такі дані міжнародного дослідження Kelly Services.
Третина співробітників (33%) переконана, що найважливішою характеристикою, що відрізняє хорошого керівника, є проникливість, тобто вміння розрізняти цілі і передбачати проблеми. 22% ставлять на стиль керівництва, 19% - здатність формувати колектив і працювати в команді.
Виходячи з наявності цих та інших якостей, співробітники оцінюють свого начальника на 6,5 бали за 10-бальною шкалою. Це середній світовий показник, більшою мірою свідчить про задоволеність керівництвом: найвищий бал - 7,0 - отримали менеджери в Індії та Канаді, менше за всіх задоволені своїми босами італійці - 5,8.
При цьому більшість працівників у Росії заявило, що не відчуває внеску керівництва в свій розвиток (52%). Тільки 30% погодилися з позитивною роллю начальства в їхній кар'єрі, ще 18% не змогли відповісти.
57% російських працівників незадоволені тим, як їх зусилля цінують і винагороджують на роботі. Як наслідок, 53% опитаних, найімовірніше, не стали б рекомендувати свого поточного роботодавця друзям і колегам. Головні причини для негативного відгуку: погана робоча обстановка (27%), стиль керівництва (22%) і відсутність кар'єрного просування (17%).
Цікаво, що кожен третій працівник, опитаний Kelly Services в Росії, охарактеризував стиль керівництва в своїй компанії як довірчий - 36%. 18% описують стиль керівництва як владний, а 13% і зовсім вважають його деспотичним.