Поняття суміщення професій (посад) передбачено у ст. 105 КЗпП України та Постановою Ради Міністрів СРСР від 4 грудня 1981 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» (СП СРСР, 1982, № 2 ст. 7).
Суміщення професій (посад) означає виконання ра-ками на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) у межах одного і того ж робочого часу з доплатою в розмірах, передбачених у колективному договорі.
Якщо сумісництво дозволяється як на одному, так і на різних підприємствах, установах, організаціях, то суміщення професій (посад) допускається тільки на одному підприємстві, в установі, організації.
Робота за сумісництвом призводить до подовження часу зайнятості на роботі. Наприклад, працівник зайнятий на основній роботі 8 годин і на роботі за сумісництвом 4 години. Загальний період зайнятості складе 12 годин, а при суміщенні працівник одночасно виконує роботу за двома посадами в межах 8 годин. Поєднання не приводить до подовження робочого часу працівника протягом дня.
За виконання роботи в порядку суміщення професій (посад) проводиться доплата на умовах, передбачених у колективному договорі з урахуванням складності, характеру, обсягу ви-виконуваних робіт, ступеня використання робочого часу.
Існуючі раніше переліки робіт, для виконання яких дозволялося суміщення професій (посад), втратили силу. Поєднання професій допускається і оформляється наказом керівника.
Що стосується узгодження наказу з профспілковим комітетом, то чинне законодавство України, в тому числі ст. 21 КЗпП, не зобов'язують керівника погоджувати наказ з профкомом. Питання про суміщення професій вирішується угодою сторін - роботодавцем та працівником.
Однак п. 3 ст. 38 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» передбачає право виборного профспілкового органу брати участь у вирішенні питань оплати праці працівників, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород і т. д. Тому, якщо у колдоговорі питання про надбавки за суміщення професій (посад) виявився передбаченим, то наказ про суміщення із зазначенням розміру надбавок слід узгодити з профкомом.
Не допускається суміщення професій (посад) керівникам підприємств, установ, організацій, їх заступникам і помічникам, головним спеціалістам, керівникам структурних підрозділів, науковим співробітникам наукових організацій, державним службовцям та ін фахівцям.