В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

Відповідно до ст. 4 Конвенції МОП № 158 «Про припинення трудових відносин з ініціативи підприємця» трудові відносини з працівниками не припиняються, якщо немає законних ос-нований для такого припинення, пов'язаних зі здібностями чи поведінкою працівника або викликаних виробничою необ-ходимостью підприємства, установи чи служби.

Під припиненням трудового договору слід розуміти акт припинення трудових правовідносин працівника з власником або уповноваженим ним органом.

Стійкість трудових відносин гарантується обмежувальним переліком підстав припинення трудового договору. Розірвати трудовий договір і звільнити працівника можна тільки з підстав, які передбачені законом. У Кодексі законів про працю підстави припинення трудових правовідносин передбачені в ст. ст. 28, 36, 37, 38, 40, 41, 199.

Відповідно до ст. 36 КЗпП підставами припинення трудового договору є:

1) угода сторін;

2) закінчення строку, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не зажадала їх припинення;

3) призов або вступ працівника на військову службу, на-правління на альтернативну (невійськову) службу;

4) розірвання трудового договору з ініціативи працівника, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу;

5) переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;

6) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці;

7) набрання законної сили вироком суду, яким працівник засуджений (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи;

8) підстави, передбачені контрактом.

Зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дію трудового договору.

При зміні власника підприємства, а також при його реорганізації (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).

Крім підстав, передбачених статтею 36 КЗпП України, трудовий договір припиняється також у разі направле-ня працівника за постановою суду до лікувально-трудового про-філакторій (ст.37 КЗпП). Він також може бути розірваний у разі обнаружившегося в процесі випробування невідповідності працівника дорученій роботі (ст.28 КЗпП) або на вимогу батьків, усиновителів і опікунів неповнолітнього, а також державних органів і посадових осіб, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю (ст. 199 КЗпП).

Слід зазначити, що згідно ст. 7 КЗпП України чинним законодавством можуть бути передбачені додаткові підстави припинення трудового договору деяких категорій працівників за певних умов (порушення встановлених правил прийому на роботу і т. д.). У пункті 29 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 6 листопада 1992 року «Про порядок розгляду судами трудових спорів» підкреслюється, що при припиненні трудового договору у зв'язку з порушенням правил прийому на роботу необхідно враховувати, що звільнення з цих підстав може мати місце в випадках, коли відповідно до п. 4 ст.7 КЗпП України спеціальною нормою законодавства України передбачено обмеження на прийом на роботу за певних умов (наприклад, осіб, позбавлених вироком суду права займати певні посади або займатися певною діяльністю протягом визначеного судом терміну; прийняття на роботу, пов'язану з матеріальною відповідальністю осіб, які засуджені за розтрату, хабарі та інші корисливі злочини, якщо судимість не знята і не погашена). До порушень встановленого порядку прийому на роботу слід також віднести: прийом службовців, що перебувають в близькій спорідненості, якщо їх служба пов'язана з безпосередньою підлеглістю або підконтрольністю, за винятком випадків, коли відповідно до законодавства наявність родства не перешкоджає укладенню трудового договору та в інших, встановлених законодав-ством України, випадках.

З урахуванням специфіки роботи окремих категорій працівників у спеціальних законах встановлено й інші підстави припинення трудового договору. Так, у ст. 30 Закону України «Про державну службу» устанавл, що державна служба припиняється у разі: порушення умов реалізації права на державну службу; недотримання, пов'язаних з проходженням державної служби, вимог (участь у страйку, зловживання службовим становищем; заняття підприємницькою діяльністю; відмови фізичним та юридичним особам в інформації, надання якої передбачено правовими актами, а також надання недостовірної або неповної інформації; неправомірного втручання, з використанням сво-його службового становища, у діяльність інших державних органів, з метою перешкодити їм виконувати свої повноваження і в інших випадках, передбачених статтями 1 і 5 Закону України «Про корупцію»); досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (60 років для чоловіків і 55 років для жінок); відставки державних службовців, які займають посади першої та другої категорій; виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній службі (визнання його в установленому законом порядку недієздатним, наявності судимості та ін); відмови державного службовця від прийняття присяги або порушення присяги; ненадання відомостей про доходи або надання державним службовцям неправильних відомостей про доходи.

Відповідно до частини другої ст. 30 Закону України «Про державну службу» підставою припинення державної служби для державних службовців патронажної служби є зміна керівника. Це підстава деталізується в Постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 1995 року № 377 «Порядок перебування на державній службі працівників патронатної служби членів Уряду України», де передбачається, що крім загальних підстав, передбачених КЗпП України, державні службовці патронажної служби можуть бути звільнені у разі зміни керівника або складу державного органу. У цьому випадку в трудовій книжці робиться запис з посиланням на пункт перший ст. 40 КЗпП України.

Додаткові підстави розірвання трудового договору можуть бути передбачені в дисциплінарних статутах і положеннях про дисципліну праці. Так, наприклад, Статутом про дисципліну працівників морського транспорту передбачені такі підстави припинення трудових правовідносин: грубе порушення дисципліни, яке загрожує безпеці мореплавання або створює небезпеку для життя і здоров'я людей; порушення митних правил; Положенням про дисципліну працівників залізничного транспорту - за порушення дисципліни, наслідки яких загрожують безпеці руху поїздів, життю і здоров'ю громадян (наприклад, машиністи локомотивів за проїзд на заборонний сигнал (незалежно від наслідків) з його вини; чергові по станції - за відправлення поїзда на зайнятий перегін або прийняття поїзда на зайнятий шлях, відправлення поїзда неподго-лення маршрутом; керівники робіт, колійні майстри - за необгороджених попереджувальними сигналами місць проведення колійних робіт і т. д.).