В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

Припинення трудового договору за п. 8 ст. 40 КЗпП України проводиться за вчинення за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібного) майна власника, встановленого набрав законної сили вироком суду або постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу.

Власник або уповноважений ним орган навіть при очевидності факту розкрадання майна власника, включаючи і дрібне (наприклад, особа, яка вчинила розкрадання, було затримано керівником підприємства, про що був складений акт), не може звільнити працівника за п. 8 ст. 40 КЗпП України, якщо його вина не встановлена відповідним органом. Згідно п. 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» по цій підставі можуть бути звільнені працівники, провина яких встановлена набрав законної сили вироком суду або у відношенні яких постанова компетентного органу про накладення адміністративного стягнення або застосовувалися заходи громадського впливу, незалежно від того, застосовувалися або не застосовувалися раніше до працівника заходи дисциплінарного чи громадського впливу, в робочий чи в неробочий час було скоєно розкрадання.

При застосуванні п. 8 ст. 40 КЗпП України слід мати на увазі, що набрав законної сили вироком суду працівнику має бути призначено таке покарання, яке не перешкоджає виконанню ним трудових обов'язків (наприклад, штраф, громадський осуд та ін), в іншому випадку звільнення проводиться за п. 7 ст. 36 КЗпП України.

На практиці виникають питання про можливість звільнення працівника за п. 8 ст. 40 КЗпП України в разі вчинення ним розкрадання особистого майна громадян, зданого власнику або уповноваженому ним органу на зберігання або з іншою метою. З точки зору кримінального права, такі дії кваліфікуються як розкрадання державного або громадського майна, і, отже, за цих умов цілком припустимо припинення трудового договору з винною особою за п. 8 ст. 40 КЗпП України.

Ініціатива припинення трудового договору з працівником за вказаною підставі виходить від власника або уповноваженого ним органу, який з урахуванням всіх обставин може і не вдаватися до звільнення працівника, а обмежитися застосуванням інших заходів дисциплінарного впливу.

Слід мати на увазі, що подача працівником, вчинили розкрадання майна власника за місцем роботи, заяви про звільнення за власним бажанням не позбавляє власника або уповноважений ним орган права розірвати з ним трудовий договір за п. 8 ст. 40 КЗпП України.


Получите за 15 минут консультацию юриста!