Забезпечення дисципліни праці на підприємствах, в установах, організаціях вважається однією з головних функцій керівників процесу праці. Цій проблемі в усі часи надавалося важливе значення, а в окремі періоди розвитку суспільства (початок 80-х років минулого століття) організаційна сторона вважалася головною по відношенню до виробничої стороні економіки, що не відповідало об'єктивним закономірностям. У 70-80 роки XX століття в законодавстві панувала позиція, за якою трудова дисципліна повинна була забезпечуватися не матеріальними, а моральними методами - переконанням, вихованням. І лише в 1988 році в ч. 1 ст. 140 КЗпП було внесено важливе доповнення, відповідно до якого трудова дисципліна на підприємствах, в установах, організаціях повинна забезпечуватися створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи. Вважаємо, що в умовах господарської самостійності підприємств, конкуренції на ринку продукції та послуг, коли матеріальні умови виробництва є визначальними і реальна заробітна плата працівника залежить від збуту продукції, створення належних умов праці здатне в набагато більшому ступені направити працівника на продуктивну працю, ніж переконання.
Якщо розглядати методи забезпечення дисципліни праці в бу-квальном сенсі, то варто зауважити, що в юридичній літературі прийнято розрізняти три методи: а) переконання і виховання, б) заохочення, в) наказания1. При цьому основою забезпечення дисципліни праці є створення необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи. Такий висновок грунтується на змісті ст.140 КЗпП.
Під нормальними умовами праці слід розуміти закріплені в ст. 88 КЗпП: справний стан машин, верстатів і пристроїв; належна якість матеріалів та інструментів, необхідних для виконання роботи, і їх вчасне подання; вчасне постачання виробництва електроенергією, газом та іншими джерелами енергоживлення; своєчасне забезпечення технічною документацією; здорові і безпечні умови праці (додержання правил і норм з техніки безпеки, необхідне опалення, освітлення, вентиляція, усунення шкідливих по-наслідків шуму, випромінювань, вібрації та інших факторів, які негативно позначаються на здоров'ї працівника та ін.)
У трудових колективах повинна створюватися обстановка нетер-пімості до порушників трудової дисципліни, суворої товариської вимогливості до працівників, які несумлінно виконують трудові обов'язки. До окремих несумлінних працівників застосовуються в необхідних випадках заходи дисциплінарного і громадського впливу (ч. 2 ст. 140).