Терміни для накладення дисциплінарних стягнень в порядку загальної дисциплінарної відповідальності встановлені у ст. 148 КЗпП. Дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці. У будь-якому випадку дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Спеціальними нормативними актами встановлені й інші строки застосування дисциплінарних стягнень. Так, відповідно до ст. 12 Дисциплінарного статуту прокуратури України дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше одного року з дня його вчинення. Такий же термін встановлений в ст.43 Закону «Про Вищу раду юстиції» від 15.01.1998 р.
В термін, протягом якого застосовується дисциплінарне стягнення, не включається час провадження у кримінальній справі (п. 18 Положення про дисципліну працівників гірничих підприємств від 13.03.2002 р.).
При звільненні за пунктами 3, 4, 7, 8 ст. 40 та п.1 ст.41 КЗпП слід мати на увазі роз'яснення Пленуму Верховного Суду України про необхідність дотримання строків застосування дисциплінарного стягнення (п.22 Постанови № 9 Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 р. «Про практику розгляду судами трудових спорів» ).