При укладенні трудового договору громадянин, що надходить на роботу, повинен бути проінформований власником під розписку про умови праці на підприємстві, наявності на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я , про його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.
Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому медичним висновком протипоказана запропонована робота за станом здоров'я.
До виконання робіт підвищеної небезпеки та вимагають про-фессионального відбору допускаються особи за наявності псіхофі-зіологіческіх експертизи.
Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо склалася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для оточуючих його людей і навколишнього середовища. За період простою з цих причин (не з вини працівника) за ним зберігається середній заробіток.
Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не ви-полняет законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору. У цьому випадку виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного заробітку.
Працівників, які потребують за станом здоров'я надання їм легшої роботи, власник або уповноважений ним орган повинен на строк, зазначений у медичному висновку, при необхідності встановити скорочений робочий день та організувати проведення навчання працівника з отримання іншої професії відповідно до законодавства.
На час зупинення експлуатації підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва або устаткування органом державного нагляду або службою охорони праці за працівниками зберігається місце роботи.