Усі працівники при прийнятті на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві інструктаж (навчання) з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, про правила поведінки при виникненні аварії згідно з Типовим положенням, затвердженим Державним комітетом України по нагляду за охороною праці.
Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, забороняється. У разі незадовільних знань працівники повинні пройти повторне навчений-ня. Особи, які при повторній перевірці показали незадовільний-орудний знання, звільняються або переводяться на іншу роботу відповідно до чинного законодавства. Відповідальність за організацію навчання і перевірку знань з охорони праці на підприємстві покладається на його керівника.
Порядок проведення інструктажу і перевірки знань докладно описаний в «Типовому положенні про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженому наказом Комітету з нагляду за охороною праці України від 26 січня 2005 р. № 15.1 Це положення поширюється на всі підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності.
Система інструктажу охоплює кілька стадій: вступну, первинну, повторну, позапланову, цільову.
Вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, що надійшли на роботу або знаходяться у відрядженні на підприємстві, а також з учнями і студентами в навчальних закладах перед початком лабораторних та практичних занять. Його проводять за спеціальною програмою і роблять відповідний запис у журналі.
Первинний інструктаж здійснюють на робочому місці перед початком роботи. Програма його розробляється керівником цеху, дільниці, узгоджується зі службою охорони праці і затверджується керівником підприємств. Він проводиться індивідуально або з групою осіб загальної спеціальності. Після цього на робочому місці всі працівники повинні протягом 2-15 змін пройти стажування під керівництвом досвідчених фахівців.
Повторний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками; на роботах з підвищеною небезпекою - один раз на квартал; на інших роботах - один раз на півріччя.
Позаплановий інструктаж проводиться індивідуально або з групою осіб. Обсяг і зміст інструктажу визначається в кожному конкретному випадку залежно від причин і обставин, що спонукали його проведення.
Цільовий інструктаж проводиться з працівниками при виконанні разових робіт (ліквідації аварій, стихійного лиха тощо), не пов'язаних з безпосередніми обов'язками за фахом.
Всі інструктажі фіксуються в журналі, в якому мають бути підписи тих, кого інструктували, і тих, хто інструктував.
Керівник зобов'язаний видати працівникові примірник інструкції з охорони праці (залежно від професії) або вивісити її на робочому місці працівника.
Посадові особи згідно з переліком посад, затвердженим наказом № 94 Держнаглядохоронпраці від 11 жовтня 1993 р., до початку виконання своїх обов'язків і періодично (раз на три роки), відповідно до наказу керівника підприємства, проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці.
Міністерство освіти і науки України організовує вивчення основ охорони праці в усіх навчальних закладах системи освіти, а також підготовку та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних галузей народного господарства за програмами, погодженими з державним комітетом з нагляду за охороною праці.