Законодавство України встановлює при законною страйку певну соціальну захищеність працівників, як що не беруть участь, так і беруть участь у страйку.
Участь у страйку працівників, за винятком страйків, визнаних судом незаконними, не розглядається як порушення трудової дисципліни і не може бути підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності.
За рішенням найманих працівників чи профспілки може бути утворений страйковий фонд з добровільних внесків і пожертвувань.
За працівниками, які не брали участі у страйку, але у зв'язку з її проведенням не мали можливості виконувати свої трудові обов'язки, зберігається заробітна плата у розмірах, не нижче встановлених законодавством та колективним договором, укладеним на цьому підприємстві, як за час простою не з вини працівника. Облік таких працівників є обов'язком власника або уповноваженого ним органу (представника).
Колективним договором, угодою, досягнутим в ході вирішення колективного трудового спору, можуть бути передбачені певні компенсаційні виплати працівникам, бере участі у страйку. Цими актами може бути передбачений більш пільговий порядок виплати працівникам, які не беруть участь у страйку. Наприклад, у всіх випадках зберігати їм за час страйків оплату не нижче їх середнього заробітку.