Відповідь на це питання міститься в ст. 7 Закону України «Про про-професійних спілки, їх права та гарантії діяльності», «Членство в профспілках». Відповідно до цієї статті членами профспілки можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності та видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.
Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина.
Ніхто не може бути примушений вступати або не вступати до профспілки.
Статутом (положенням) профспілки може бути передбачено членство у профспілці осіб, зайнятих творчою діяльністю, членів селянських (фермерських) господарств, фізичних осіб -
суб'єктів підприємницької діяльності, а також осіб, обу-чающихся у професійно-технічних та вищих навчальних за-ведення, осіб, які звільнилися з роботи чи служби у зв'язку з виходом на пенсію або які тимчасово не працюють.
Статутами (положеннями) може бути передбачено обмеження щодо подвійного членства у профспілках.
Роботодавці не можуть обиратися до складу керівних органів профспілки, членами якого є найняті ними працівники.
Вважаємо, що і заступники роботодавця також не можуть виборчі-раться до складу виборних органів профспілки будь-якого рівня, бо вони інтегровані в структуру управління.
Згідно ст. 16. Закону України «Про Конституційний Суд України» судді Конституційного Суду України не можуть при-належати до політичних партій та профспілок.
Особливості застосування Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» у Збройних Силах України (для військовослужбовців), органах внутрішніх справ, Службі безпеки України встановлюються відповідними законами.