Глава VII. ОСКАРЖЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ АБО ВІДМОВИ В ЇХ ВЧИНЕННЯ
§ 1. Підсудність
Стаття 285 ЦПК України та ст. 50 Закону встановлюють можливість оскарження нотаріальних дій або відмови у їх вчиненні і є процесуальним засобом, що забезпечує законність нотаріального виробництва, захист прав та інтересів учасників нотаріального процесу - громадян і організацій.
Вирішення цих справ у точній відповідності з законодавством сприяє зміцненню законності в сфері цивільних правовідносин, що виникають з нотаріально посвідчених договорів, оформлення спадкових прав і виконавчих написів, вчинення інших нотаріальних дій.
Зацікавлена ??особа, счітаюшее неправильною вчинену нотаріальну дію або відмову у її вчиненні, вправі подати про це скаргу до районного (міського) суду за місцезнаходженням державної нотаріальної кок-тори, державного нотаріального архіву, виконкому сільської, міської, селищної ради або робочого місця приватного нотаріуса, дії яких оскаржуються.
Скарга на неправильне вчинення нотаріальної дії або на відмову у її вчиненні консульською установою розглядається в порядку, встановленому Консульським Статутом України в порядку подчіненності74.
Скарги на неправильне посвідчення заповітів і доручень або на відмову в їх посвідченні посадовими особами, які відповідно до ст. 40 Закону мають право посвідчувати заповіти і довіреності, прирівняні до нотаріально посвідчених (головні лікарі, їх заступники з медичної частини або чергові лікарі лікарень, лікувальних закладів, санаторіїв; директори і головні лікарі будинків для престарілих та інвалідів; капітани морських суден або суден внутрішнього плавання, плавають під прапором України; начальники розвідувальних, арктичних та інших подібних їм експедицій; начальники, їх заступники з медичної частини, старші і чергові лікарі госпіталів, санаторіїв та інших військово-лікувальних закладів; командири військових частин, об'єднань, установ і військово-навчальних закладів; начальники місць позбавлення волі), подаються до суду за місцезнаходженням відповідно лікарні, іншого стаціонарного лікувально-профілактичного закладу, санаторію, будинку для престарілих та інвалідів, експедиції, госпіталю, військово-навчального закладу, військово-лікув ^ ного закладу, військової частини, місця позбавлення свободи.
Скарги на неправильне посвідчення заповіту або на відмову в його посвідченні капітаном морського судна або судна внутрішнього плавання подаються до суду за місцем порту реєстрації судна, який визначається при реєстрації українського судна в Державному судновому реєстрі України або Судновій книзі України. Відповідно до ст. 27 Кодексу торговельного мореплавства Украіни75 судно може бути зареєстровано у Державному судновому реєстрі України або Судновій книзі України тільки в одному морському порту України.