Народні депутати України здійснюють свої повноваження на постійній основі.Народні депутати України не можуть мати іншого представницького мандата чи бути на державній службі.
Вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності встановлюються зако-ном.
Коментар статті Конституції:
Вимога даної статті про здійснення депутатами своїх повноважень на постійній основі означає, що для обраного народом депутата робота в парламенті є основною і постійною на весь період його повноважень. Це правило повинно забезпечити ефективність і роботи парламенту, сприяти зростанню професіоналізму при здійсненні депутатами функції народного представництва.
Народний депутат представляє у Верховній Раді народ України. Це означає, що він не залежить від своїх виборців, тобто має вільний мандат, що на відміну від імперативного мандату не передбачає ні і наказів виборців депутатам, ні їх відкликання своїми виборцями. Це зобов'язує депутати з особливою увагою враховувати у своїй діяльності інтереси народу. підтримувати тісні зв'язки з виборцями, аби ви-правдати їх довір'я.
Заборона депутатам Верховної Ради мати інший представницький мандат, зокрема в органах місцевого самоврядування, переслідує мету забезпечити їх незалежність та неупередженість при здійсненні своїх обов'язків. Передбачена у цій же статті заборона займати посади на державній службі та суміщати депутатський мандат з іншими видами діяльності має на меті те ж саме, що й несумісність кількох представницьких мандатів, а саме - незалежність депутатів від державних органів влади, місцевих територіальних громад або інтересів окремих осіб. ,
Відповідно до Закону "Про статус народного депутата України" від 17 листопада 1992 р. цей статус несумісний із зайняттям будь-якої посади, за винятком лише тих, що пов'язані з викладацькою, науковою та іншою творчою роботою (ст. 4). Наявність винятку пояснюється тим, що творча діяльність має індивідуальний характер і відбувається у сфері науки, освіти та культури, які не пов'язані з виконанням відповідних повноважень.
Цей закон означає, що народний депутат не може залучатися як експерт органами попереднього слідства, прокуратури, суду; одержувати від іноземних урядів та іноземних і українських установ, організацій та підприємств незалежно від форм власності подарунки і винагороди; використовувати свій депутатський мандат у цілях, не пов'язаних з депутатською діяльністю. Народний депутат України зобов'язаний також дотримуватися інших вимог та обмежень, які встановлюються Законом "Про боротьбу з корупцією" від 5 жовтня 1995 р.
Зайняття депутатом посади, не сумісної з депутатським мандатом, веде до припинення депутатських повноважень у встановленому порядку (див. коментар до ст. 81 Конституції).