До складу Кабінету Міністрів України входять Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр, три віце-прем'єр-міністри, міністри.Прем'єр-міністр України призначається Президентом України за згодою більше ніж половини від кон-ституційного складу Верховної Ради України.
Персональний склад Кабінету Міністрів України призначається Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України.
Прем'єр-міністр України керує роботою Кабінету Міністрів України, спрямовує ч на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України.
Прем'єр-міністр України входить із поданням до Президента України про утворення, реорганізацію та ліквідацію міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України на утримання цих органів.
Коментар статті Конституції:
Перші три частини цієї статті присвячені питанням, пов'язаним зі складом Кабінету Міністрів України та порядком його формування. Вони дають підстави для висновку, що Прем'єр-міністр розподіляє обов'язки між своїми заступниками, керує роботою Кабінету Міністрів та головує на його засіданнях, а у відсутності Прем'єр-міністра ці обов'язки виконує Перший віце-прем'єр-міністр.
Повноваження Прем'єр-міністра відповідно до ст. 115 Конституції (див. коментар до неї) автоматично припиняються у зв'язку з обранням нового Президента. Новообраний Президент узгоджує з Верховною Радою кандидатуру майбутнього Прем'єр-міністра. Перед внесенням на розгляд Верховної Ради кандидатура Прем'єр-міністра обговорюється у відповідних комітетах і може також розглядатися у депутатських групах (фракціях). Відповідно до діючого регламенту Верховної Ради (ч. 2 ст. 5.1.2.) кандидат на посаду Прем'єр-міністра виступає з доповіддю про Програму майбутньої діяльності уряду. У разі, якщо запропонована Президентом кандидатура на посаду Прем'єр-міністра не дістала підтримки необхідної більшості депутатів. Президент представляє Верховній Раді у десятиденний строк іншу кандидатуру, щодо якої проводиться нове обговорення і голосування. Рішення про згоду народних депутатів України на призначення Прем'єр-міністра приймається таємним голосуванням. Про затвердження Прем'єр-міністра Верховна Рада приймає спеціальну постанову.
Стосовно складу Кабінету Міністрів слід мати на увазі, що він залежить від структури органів вико-навчої влади, яка, у свою чергу, визначається метою та завданням діяльності цієї влади у той чи інший період. За чинним законодавством постійно діючим органом уряду є його Президія. До її складу входять Прем'єр-міністр України, заступники Прем'єр-міністра, міністри, міністр Кабінету Міністрів.
Загальний порядок формування персонального складу Кабінету Міністрів України такий. Відповідно до ч. З ст. 114 та п. 10 ст. 106 Конституції Президент за поданням Прем'єр-міністра призначає членів Ка-бінету Міністрів, керівників інших центральних органів виконавчої влади. Слід підкреслити, що зазначені повноваження Президент здійснює на підставі пропозицій Прем'єр-міністра, який добирає відповідних кандидатів та відстоює перед Президентом свою точку зору.
Конституція передбачає вирішальну роль Прем'єр-міністра у визначенні основних напрямків і по-рядку організації діяльності уряду, які повинні відповідати Конституції, законам України, указам Пре-зидента.
Виконавчій владі забезпечується певна самостійність у здійсненні повноважень при формуванні системи центральних органів виконавчої влади, тому що ініціатива при вирішенні цього питання має виходити від Прем'єр-міністра України. Саме він подає Президенту пропозиції щодо структури органів виконавчої влади Президент України за поданням Прем’єр-міністра України утворює, реорганізовує та ліквідовує міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утри-мання органів виконавчої влади (п. і5 ст. 106).