НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ КОМЕНТАР
до статті 174 Податкового кодексу України
1. В коментованій статті закріплено особливості оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав.
Поняття, склад спадщини, права та обов'язки спадкоємця та спадкодавця визначаються в Главі 84 Цивільного кодексу України "Загальні положення про спадкування". Поняття, предмет, сторони договору дарування визначаються в Главі 55 Цивільного кодексу України "Дарування".
2. Базою оподаткування є дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права).
3. Платники податку - резиденти сплачують податок за результатами поданої до органів ДПС річної податкової декларації, в якій відображають і доходи, отримані у вигляді спадщини.
Платники податку - нерезиденти сплачують податок перед отриманням у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину.
4. Щокварталу нотаріуси зобов'язані подавати до органів ДПС за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію: 1) про видані свідоцтва про право на спадщину; 2) про посвідчення договорів дарування.
Інформація подається у порядку, встановленому для податкового розрахунку (відповідно до вимог наказу ДПА України від 24 грудня 2010 р. N 1020 "Про затв. форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ)").