1. Секретар судового засідання:
1) здійснює судові виклики і повідомлення;
2) перевіряє наявність та з'ясовує причини відсутності осіб,
яких було викликано до суду, і доповідає про це головуючому;
3) забезпечує фіксування судового засідання технічними засобами;
4) веде журнал судового засідання;
5) оформлює матеріали справи;
6) виконує інші доручення головуючого, що стосуються розгляду справи.
2. Секретар судового засідання може уточнювати суть процесуальної дії з метою її правильного відображення в журналі судового засідання.
Коментар:
Стаття, що коментується, встановлює повноваження секретаря судового засідання в процесі. Проведення судового засідання неможливе без секретаря судового засідання. Секретар судового засідання направляє повістки про судові виклики і повідомлення сторонам, іншим особам, які беруть участь у справі, а також іншим викликаним до суду особам. Відповідно до ч. 2 ст. 163 ЦПК на початку кожного судового засідання секретар судового засідання до-повідає суду, хто з викликаних у справі осіб з'явився в судове засідання, чи вручені судові повістки і повідомлення тим, хто не з'явився, і повідомляє причини їх неявки, якщо вони відомі. На секретаря судового засідання також покладений обов'язок по забезпеченню фіксації судового засідання технічними засобами і веденню журналу судового засідання. Фіксація судового засідання технічними засобами здійснюється секретарем судового засідання відповідно до положень Інструкції про порядок фіксації судового процесу технічними засобами, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України № 84 від 21.07.2005 року. Секретар судового засідання допускається до звукозапису судового засідання за наявності сертифікату про проходження курсу навчання по темі «Технічна фіксація судового процесу» (п. 2.8 згаданої Інструкції). У відповідності з п. 2-1 «Прикінцевих та перехідних положень» ЦПК до 1 січня 2008 року повна фіксація судового засідання за допомогою звукозаписного технічного засобу здійснюється судом лише на вимогу особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду. У решті випадків на секретаря судового засідання покладається обов'язок ведення протоколу судового засідання. Оформлення секретарем судового засідання матеріалів справи здійснюється відповідно до вимог, встановлених Тимчасовою інструкцією по діловодству в місцевому загальному суді, що затверджена наказом Державної судової адміністрації України № 20 від 17.02.2005 року. Секретар судового засідання виконує також інші доручення головуючого, що стосуються розгляду справи (оформляє і розсилає сторонам копії судових рішень у випадках, передбачених законом, виписує виконавчі листи іт. п.).
Секретар судового засідання може уточнювати суть процесуальної дії з метою його правильного відображення в журналі судового засідання, для чого він по ходу судового розгляду може ставити уточнюючі питання головую-чому, особам, які беруть участь у справі, та іншим учасникам процесу.