1 Висновок експерта — докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, задані судом.
Коментар:
Положення даної статті містять загальні положення, що стосуються висновку експерта. Згідно з ст. 1 Закону України від 25.02.1994 «Про судову експертизу», «судова експертиза — це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства».
Суб'єктами експертизи є особи, що володіють спеціальними знаннями в галузі науки, техніки, мистецтва або ремесла, що залучаються судом до участі в справі для надання свого висновку по питаннях спеціальних знань на основі експертизи. Судовим доказом є не експертиза як спосіб дослідження інформації про фактичні обставини, що вимагають певних спеціальних знань, а висновок експерта, сформований на основі експертизи. Експертом може бути особа, що атестована і отримала кваліфікацію експерта і занесена в Державний реєстр атестованих судових експертів. Незгода суду з висновком експерта повинна бути мотивована в рішенні або ухвалі (ч. 7 ст. 147 ЦПК).
Експерт складає висновок від свого імені і несе особисту відповідальність за його правильність.
Висновок експерта складається з трьох частин: вступної, дослідницької і завершальної.
У вступній частині указується :
— назва експертизи, її номер, чи є вона додатковою, повторною, комісійною або комплексною;
— особа або орган, що призначили експертизу;
— дані про експерта (експертів): посада, прізвище, ім'я, по батькові, освіта, експертна спеціальність, стаж експертної роботи, науковий ступінь і наукове звання;
— дата надходження матеріалів до експертної установи і дата підписання висновку експертизи;
— де і з ким винесено ухвалу про призначення експертизи;
— питання, які необхідно вирішити експертові;
— найменування матеріалів, присланих на експертизу, спосіб доставки, вид упаковки досліджуваних об'єктів;
— клопотання експерта про представлення додаткових матеріалів, наслідки їх розгляду;
— обставини справи, що мають значення для дачі висновку, з обов'язковою вказівкою джерела їх отримання ;
— відомості про осіб, присутніх під час проведення дослідження (прізвище, ім'я, по батькові, процесуальне положення );
— довідково-нормативні документи і методична література, використовувана експертом при вирішенні поставлених питань (з вказівкою бібліографічних даних).
У дослідницькій частині висновку експертизи описується процес дослідження і його результати, а так само обґрунтовується висновок експерта.
Кожному питанню, яке вирішується експертом, повинен відповідати від-повідний розділ дослідницької частини.
Якщо декілька питань тісно зв'язано між собою, процес їх вирішення може описуватися в одному розділі.
Дослідницька частина повинна складатися з:
— відомостей про стан об'єктів дослідження, застосовані методи дослідження і умови їх проведення;
— посилання на ілюстрації, доповнення і необхідні роз'яснення до них.
Опис результатів застосування інструментальних методів дослідження і за-стосування експертних експериментів може обмежитися викладом остаточних результатів.
У завершальній частині результати дослідження висловлюються у вигляді відповідей на поставлені питання в тій послідовності, в якій вони викладені в його вступній частині.
Висновок експерта підписується експертом (експертами), що проводив дослідження, а також посвідчується печаткою експертної установи.
Висновок експерта і доповнення до нього оформляється в двох примірниках, один з яких залишається в експертній установі (якщо експертиза проводиться під час судового розгляду, то разом з копією висновку експерта до експертної установи подається копія ухвали суду про призначення експертизи) .
Відповідно до частини 2 ст. 57 ЦПК України висновок експерта являється доказом в цивільній справі, на підставі якого суд встановлює наявність або від-сутність обставин, які обґрунтовують або заперечують сторони, і інших обста-вин, що мають значення для вирішення справи. Необхідно відзначити, що від-повідно до положень ст. 147 ЦПК України висновок експерта для суду не є обов'язковим і оцінюється судом за правилами, встановленими ст. 212 ЦПК України.