1. Відповідач має право до або під час попереднього судового засідання пред'явити зустрічний позов.2. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин, або коли вимоги за позовами можуть зараховуватися, або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
3. Вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об'єднуються в одне провадження з первісним позовом.
Коментар:
Відповідно до принципів змагальності, диспозитивності, рівності прав та обов'язків сторін відповідачеві надано право пред'явлення зустрічного позову.
Зустрічний позов — це позов, заявлений відповідачем у діючому процесі по первісному позову, що розглядається спільно з ним. У ньому відповідач пред'являє до позивача вимогу, яка слугує засобом захисту проти первісного позову або пов'язана з ним близькістю підстав.
Інститут зустрічного позову дає можливість шляхом одночасного розгляду первісного і зустрічного позову більш повно врахувати правові відносини сторін, сприяє своєчасному розгляду і вирішенню цивільних справ, є гарантією права як позивача, так і відповідача, виключаючи прийняття суперечливих рішень у справі.
У ч. 1 статті, що коментується, вказано, що відповідач має право пред'явити зустрічний позов під час попереднього судового засідання. Попереднє судове засідання проводиться з метою забезпечення правильного і швидкого вирішення справи (ч. 1 ст. 130 ЦПК). Виходячи зі змісту закону, суд повинен роз'яснити відповідачеві його право на пред'явлення зустрічного позову в необхідних випадках, вказаних в ч. 2 статті, що коментується.
Підстави, передбачені як прийняття зустрічного позову, зведені до наявності зв'язку зустрічного позову з первісним, що робить доцільним їх спільний розгляд. Для ухвалення прийняття зустрічного позову достатньо однієї з умов, передбачених ч. 2 статті, що коментується. Зокрема, зустрічний позов приймається судом:
— якщо зустрічний і первісний позови виникають з одних правовідносин. Наприклад, у разі коли проти позову власника про витребування майна з чужого незаконного володіння відповідач пред'являє зустрічний позов про відшко-дування необхідних витрат на збереження майна (частини 1, 3 ст. 390 ЦК);
— якщо вимоги по первісному і зустрічному позовам здатні до зарахування (ст. 601 ЦК). Так, якщо позивач пред'явив позов про сплату орендної плати (ч. 1 ст. 762 ЦК), то відповідач пред'явив зустрічний позов про сплату суми боргу (ч. 1 ст. 1049 ЦК);
— якщо задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. Наприклад, позов про стягнення аліментів на дитину (ст. 180 СК) і зустрічний позов про спростування бать-ківства особою, записаною батьком дитини (ст. 136 СК).
Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом за наявність між ними зв'язку, визначеного в ч. 2 статті, що коментується.
У ч. З статті, що коментується, вказано, що вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об'єднуються в одне провадження з первісним позовом.