1. Суддя під час відкриття провадження у справіпідготовки справи до судового розгляду або суд під час її розгляду мають право постановити ухвалу про об'єднання в одне провадження кількох однорідних позовних вимог за позовами одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача чи до різних відповідачів або за позовом різних позивачів до одного й того самого відповідача.2. Залежно від обставин справи суддя чи суд мають право постановити ухвалу про роз'єднання кількох поєднаних в одному провадженні вимог у самостійні провадження, якщо їх спільний розгляд ускладнює вирішення справи.
Коментар:
У ч. 1 статті, яка коментується, вказано на право судді або суду об'єднати декілька однорідних позовних вимог.
Таке об'єднання виявляється доцільним на користь своєчаснішого розгляду і вирішення цивільної справи. Розгляд в одному проваджені декількох однорідних вимог усуває можливість ухвалення суперечливих судових рішень.
Найчастіше такі однорідні позовні вимоги випливають з одного і того самого правовідношення. Так, з трудового правовідношення може виникнути вимога незаконно звільненого працівника про відновлення його на роботі і вимога про виплату за вимушений прогул (ст. 235 КЗпПУ). Дані позовні вимоги доцільно розглянути в одному провадженні, оскільки це дозволить суду вірніше з'ясувати взаємини сторін, повністю захистити права позивача, заощадити витрату часу сторін і суду на розгляд вказаних позовів.
У ч. 2 ст. 166 СК вказано, що одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
При обєднанні декількох позовних вимог до одного і того самого відповідача має місце так зване об'єктивне об'єднання позовів, тобто об'єднання для розгляду в одному процесі різних об'єктів спору.
У цій самій частині статті, яка коментується, вказано на право судді або суду ухвалити провадження про об'єднання декількох однорідних вимог за позовами одного і того самого позивача до декількох відповідачів або за позовом різних позивачів до одного і того самого відповідача. В даному випадку можна говорити про суб'єктивне об'єднання позовів, коли на один і той самий об'єкт спору пред'являють вимоги декілька позивачів або коли поодинці в тій самій позовній вимозі притягуються декілька відповідачів (ч. 1 ст. 32 ЦПК), внаслідок чого можна зробити висновок про процесуальну співучасть.
Об'єднання позовів можливе під час відкриття провадження у справі, під-готовки справи до судового розгляду, під час розгляду справи.
У ч. 1 ст. 144 ЦПК 1964 р. вказувалося також і на право позивача об'єднати в одній позовній заяві декілька позовних вимог, пов'язаних між собою. У ч. 1 статті, що коментується, це положення відсутнє, що уявляється помилковим.
Надаючи право судді або суду об'єднувати позовні вимоги, ч. 2 статті, що коментується, передбачає право роз'єднання кількох поєднаних в одному проваджені вимог у самостійні провадження з метою спрощення розгляду справ з самостійними позовними вимогами.