1. Попереднє судове засідання повинно бути призначено і проведено протягом одного місяця з дня відкриття провадження у справі.
Коментар:
У період підготовки справи до судового розгляду суддею повинно бути призначено і проведено, протягом одного місяця з дня відкриття провадження у справі, попереднє судове засідання (ст. 129 ЦПК). Про час і місце проведення попереднього судового засідання суддя зобов'язаний вказати в ухвалі про відкриття провадження у справі (п. 4 ч. 4 ст. 122 ЦПК; див. коментар до п. 4 ч. 4 ст. 122 ЦПК).
Норми, що регламентують процесуальний порядок попереднього судового засідання, є новелами ЦПК України 2004 р.
Включення до ЦПК України норм про попереднє судове засідання обу-мовлене, перш за все, тим, що згідно з ч. 1 ст. 18 ЦПК цивільні справи в судах першої інстанції розглядаються одноособово суддею, який є головуючим і діє від імені суду. Тому, як справедливо наголошується в теорії цивільного процесуального права, «стало можливим укладення мирової угоди, залишення заяви без розгляду, припинення провадження у справі не лише на стадії судового розгляду, як це було раніше, але й на стадії підготовки справи до судового розгляду. Проте розпорядчі дії сторін і волевиявлення суду вимагають процесуального закріплення. Для цієї мети, перш за все, і передбачена можливість проведення попереднього судового засідання. Воно спрямоване на прискорення процесу без шкоди для реалізації принципу законності» .
Проведення попереднього судового засідання не пов'язане з розглядом і вирішенням справи по суті, тобто в ньому не повинні досліджуватися докази, встановлюватися факти, які мають матеріально-правове значення, правове положення суб'єктів спору та інші питання, які відносяться до суті правового конфлікту .
Попереднє судове засідання є обов'язковим для кожної цивільної справи, за винятком випадків, встановлених ЦПК України (зокрема, воно не проводиться у справах, що розглядає суд в порядку наказного провадження).