Речові та письмові докази, які не можна доставити в суд, оглядаються за їх місцезнаходженням.Про час і місце огляду доказів за їх місцезнаходженням повідомляються особи, які беруть участь у справі. Неявка цих осіб не є перешкодою для проведення огляду.
У разі необхідності, в тому числі за клопотанням особи, яка бере участь у справі, для участі в огляді доказів за їх місцезнаходженням можуть бути залучені свідки, перекладачі, експерти, спеціалісти, а також здійснено фотографування, звуко- і відеозапис.
Про огляд доказів за їх місцезнаходженням складається протокол, що підписується всіма особами, які беруть участь в огляді. До протоколу додаються разом з описом усі складені або звірені під час огляду на місці плани, креслення, копії документів, а також зроблені під час огляду фотознімки письмових і речових доказів, відеозаписи тощо.
Особи, які беруть участь в огляді доказів за їх місцезнаходженням, мають право робити свої зауваження щодо протоколу огляду.
Коментар:
Як речові та письмові докази можуть виступати речі, які неможливо до-ставити до суду. Наприклад, як докази виступають автомобіль, гараж, житло, архів. Частина 1 статті, що коментується, встановлює, що в таких випадках докази оглядаються за їх місцезнаходженням, про що суд повинен постановити ухвалу.
Згідно з ч. 2 статті, що коментується, про час і місце проведення огляду речових і письмових доказів суд зобов'язаний повідомити осіб, які беруть участь у справі (ч. З ст. 74 ЦПК). їх неявка не перешкоджає проведенню огляду.
У ч. З статті, що коментується, вказано, що за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або за ініціативою суду для участі в огляді і дослідженні доказів до огляду речових і письмових доказів за їх місцезнаходженням можуть бути залучені свідки, перекладачі, експерти, спеціалісти, а також здійснено звуко- і відеозапис, фотографування.
За наслідками огляду речових і письмових доказів складається протокол, який, відповідно до ч. 4 статті, що коментується, повинен бути підписаний всіма учасниками огляду. Цей протокол разом з описом всіх складених або звірених при огляді планів, креслень, копій документів, зроблених фотознімків, відеозаписів, звукозаписів додається до справи.
Частина 5 статті, що коментується, надає особам, які беруть участь в огляді, право робити зауваження щодо змісту протоколу або додатків до нього. Зауваження підлягають розгляду в судовому засіданні.