1. Суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках:1) перебування сторони на строковій військовій службі або альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання;
2) захворювання сторони, підтвердженого медичною довідкою, що виключає можливість явки до суду протягом тривалого часу;
3) перебування сторони у тривалому службовому відрядженні;
4) розшуку відповідача в разі неможливості розгляду справи за його відсутності;
5) призначення судом експертизи.
2. Суд не зупиняє провадження у випадках, встановлених пунктами 1—З частини першої цієї статті, якщо відсутня сторона веде справу через свого представника.
3. З питань, зазначених у цій статті, суд постановляє ухвалу.
Питання про застосування ст. 202 ЦПК може бути поставлене як особою, яка бере участь в справі, так і судом.
Коментар:
У п. 1 ч. 1 статті, що коментується, йдеться на відміну від п. З ч. 1 ст. 201 ЦПК, про перебування сторони на строковій військовій службі або альтерна-тивній (невійськовій) службі не за місцем проживання.
Пункт 2 статті, що коментується, передбачає захворювання сторони, під-тверджене медичною довідкою, яке виключає можливість явки до суду протягом тривалого часу. В даному випадку йдеться про невизначено тривалий строк лікування хвороби, оскільки у разі легкого захворювання досить відкласти справу. При цьому не має значення, чи знаходиться сторона в лікарні або удома.
У пункті 3 статті, що коментується, йдеться про тривале службове відряд-ження, яке перевищує звичайний строк відряджень (знаходження в експедиції, в плаванні). У випадках короткочасного відрядження позивача або відповідача суд відкладає розгляд справи.
Зупинення провадження у справі для розшуку відповідача допускається тоді, коли неможливий розгляд справи за його відсутності. Якщо місце перебування відповідача у справах за позовами про стягнення аліментів або про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, невідоме, суд ухвалою оголошує його розшук (ч. 1 ст. 78 ЦПК). Суд повинен розглянути питання про можливість розгляду справи за відсутності відповідача. За наявності в справі необхідних матеріалів для всебічного, з'ясування обставин у справі суд має право продовжити розгляд справи за відсутності відповідача.
Пункт 5 статті, що коментується, указує на право суду зупинити провадження у разі призначення судом експертизи. Суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь в справі (ч. 1 ст. 143 ЦПК). Обов'язкове призначення експертизи слідує у разі клопотання обох сторін, а також за клопотанням хоч би однієї із сторін, якщо в справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров'я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх отримати (ч. 1 ст. 145 ЦПК). Проведення експертизи може зайняти тривалий час. Для того, щоб виключити строк проведення експертизи з строку розгляду справи, суд має право зупинити провадження у справі.
Особи, які беруть участь в справі, можуть брати участь в цивільній справі особисто або через представника (ч. 1 ст. 38 ЦПК). Частина 2 статті, що ко-ментується, указує на неможливість зупинення провадження у справі, у ви-падках, встановлених пунктами 1—3 ч. 1 статті, що коментується, якщо відсутня сторона доручила ведення справи представникові, повноваження якого засвідчені довіреністю або за усною заявою (п. 1 та ч. 6 ст. 42 ЦПК).
Зупиняючи провадження у справі на підставах, вказаних в пунктах 1-5 ч. 1 статті, що коментується, суд постановляє мотивовану ухвалу (див. коментар ст. 210 ЦПК).