В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

2. У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.



Коментар:

Відповідно до ч. 1. ст. 239 ЦПК суд за наявності достатніх даних про пси-хічну хворобу фізичної особи для встановлення її психічного стану зобов'я-заний призначити судово-психіатричну експертизу. Про обов'язковість про-ведення експертизи при визнанні особи обмежено дієздатною в цивільному процесуальному законодавстві, як уже зазначалось, вказівки немає. Однак її проведення при визнанні особи обмежено дієздатною можливо і доцільно тоді, якщо суд має достатньо підстав для встановлення її психічного стану судово-медичну експертизу. Неприпустиме призначення такої експертизи тільки на підставі заяви про порушення справи без достатньо обґрунтованих припущень про наявність у громадянина душевної хвороби.

Пленум Верховного Суду України в постанові від 28 березня 1972 р. № З зі змінами, внесеними постановою Пленуму від 29 листопада 1974 р. № 13, від 24 квітня 1981 р. № 4, від ЗО березня 1984 р. № 3 і від 25 грудня 1992 р. «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», зазначає, які питання мають бути поставлені суддею в ухвалі про призначення експертизи (п. 4).

На вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:

1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу;

2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

У виняткових випадках, коли особа явно ухиляється від проходження екс-пертизи, вона за ухвалою суду може бути направлена на експертизу в приму-совому порядку. Питання про призначення експертизи розглядається в судовому засіданні з обов'язковою участю лікаря-психіатра.

Справи про обмеження дієздатності фізичної особи або визнання її недіє-здатною суд розглядає з обов'язковою участю заявника і представника органу опіки та піклування.