1. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.2. У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.
Коментар:
Відповідно до ч. 1. ст. 239 ЦПК суд за наявності достатніх даних про пси-хічну хворобу фізичної особи для встановлення її психічного стану зобов'я-заний призначити судово-психіатричну експертизу. Про обов'язковість про-ведення експертизи при визнанні особи обмежено дієздатною в цивільному процесуальному законодавстві, як уже зазначалось, вказівки немає. Однак її проведення при визнанні особи обмежено дієздатною можливо і доцільно тоді, якщо суд має достатньо підстав для встановлення її психічного стану судово-медичну експертизу. Неприпустиме призначення такої експертизи тільки на підставі заяви про порушення справи без достатньо обґрунтованих припущень про наявність у громадянина душевної хвороби.
Пленум Верховного Суду України в постанові від 28 березня 1972 р. № З зі змінами, внесеними постановою Пленуму від 29 листопада 1974 р. № 13, від 24 квітня 1981 р. № 4, від ЗО березня 1984 р. № 3 і від 25 грудня 1992 р. «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», зазначає, які питання мають бути поставлені суддею в ухвалі про призначення експертизи (п. 4).
На вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:
1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу;
2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
У виняткових випадках, коли особа явно ухиляється від проходження екс-пертизи, вона за ухвалою суду може бути направлена на експертизу в приму-совому порядку. Питання про призначення експертизи розглядається в судовому засіданні з обов'язковою участю лікаря-психіатра.
Справи про обмеження дієздатності фізичної особи або визнання її недіє-здатною суд розглядає з обов'язковою участю заявника і представника органу опіки та піклування.