1. Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров'я.2. Судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
3. Суд, установивши, що заявник діяв недобросовісно без достатньої для цього підстави, стягує із заявника всі судові витрати.
Коментар:
Згідно з ч. 1 ст. 240 ЦПК питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров'я. Відповідно до ч. 2 статті, що коментується, судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Ця категорія справ відповідно до ч. 4 ст. 234 ЦПК розглядається судом у колегіальному складі, тобто у складі одного судді та двох народних засідателів.
У ході судового розгляду справи про обмеження фізичної особи в цивільній дієздатності суд має встановити, чи дійсно фізична особа зловживає алкогольними напоями, токсичними або наркотичними речовинами і чи ста-вить вона у зв'язку з цим себе або свою сім'ю в скрутне матеріальне станови-ще. Встановлення тільки одного факту зловживання особою алкогольними напоями, токсичними або наркотичними речовинами не повинно приводити до висновку про необхідність обмеження її в дієздатності. Обмеження в ци-вільній дієздатності допускається лише в тому випадку, якщо внаслідок такого зловживання фізична особа ставить себе або свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом має утримувати, в скрутне матеріальне становище (ч. 2 ст. 36 ЦК).
Під зловживанням алкогольними напоями, токсичними або наркотичними речовинами слід розуміти їх надмірне або систематичне вживання, яке тягне значні грошові затрати, є причиною скрутного матеріального становища в сім'ї.
Скрутне матеріальне становище сім'ї визначається судом у кожному кон-кретному випадку. Якщо члени сім'ї мають самостійний заробіток, то це не може бути безумовною підставою для відмови в обмеженні цивільної діє-здатності фізичної особи. Члени сім'ї можуть бути вимушені витрачати на її утримання, лікування і догляд кошти, що призводить до певних ускладнень. У даному випадку фізична особа може бути обмежена в цивільній дієздатності.