1. Суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Коментар:
Як було зазначено, розгляд справ у порядку окремого провадження відбу-вається за загальними правилами, встановленими ЦПК. Разом із тим, при розгляді справ окремого провадження є ряд особливостей (див. коментар до ст. 235 ЦПК). Тому рішення з будь-якого питання, розглянутого в порядку окремого провадження, повинно відповідати загальним вимогам статей ЦПК щодо судових рішень (статті 209, 213—215 та ін.) з урахуванням особливостей розгляду зазначених справ. Рішення суду має бути насамперед законним і обґрунтованим (див. коментар до ст. 213 ЦПК). У рішенні суду повинно бути чотири частини: 1) вступна; 2) описова; 3) мотивувальна; 4) резолютивна.
У змісті судового рішення у справах окремого провадження ці особливості мають бути відображені. Так, у вступній частині судового рішення слід за-значати не найменування сторін, а найменування заявника і заінтересованих осіб. Тому в рішенні суду у справі про передачу безхазяйної нерухомої речі в комунальну власність територіальної громади слід зазначити в якості заявника орган, уповноважений управляти майном, що перебуває в комунальній власності територіальної громади, на території якої знаходяться безхазяйні нерухомі речі.
В якості заінтересованих осіб слід зазначити осіб, для яких рішення суду може мати правові наслідки. Такими особами, як було сказано, можуть бути: спадкоємці особи, якій належало право власності на безхазяйні нерухомі речі, які пропустили строк для прийняття спадщини; особа, яка в даний момент фактично володіє річчю, тощо. У вступній частині слід також зазначити не предмет позовних вимог, а предмет вимог стягувача. В описовій частині рішення слід викласти узагальнені позиції заявника і заінтересованих осіб, свідчення свідків, а також зміст інших доказів, досліджених судом. У мотивувальній частині суд має зазначити: на підставі яких доказів він вважає або не вважає, що нерухома річ є безхазяйною, тобто не має власника або власник її невідомий (ст. 335 ЦК); чи взято безхазяйну нерухому річ на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно і про це зроблено оголошення в друкованих засобах масової інформації, а також, що минув один рік зі дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі. В резолютивній частині рішення слід зазначити висновок суду — чи задовольняє суд вимоги заявника, чи суд відмовляє в задоволенні вимог заявника. При цьому у справах окремого провадження, на відміну від справ позовного провадження, суд не може частково задовольнити вимоги заявника або частково відмовити в задоволенні вимог заявника. У разі задоволення вимог заявника про передачу в комунальну власність територіальної громади безхазяйної нерухомої речі суд повинен зазначити, де знаходиться дана річ і що вона собою являє.