1. Окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо:1) відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасуванні судового наказу;
2) забезпечення позову, а також щодо скасування забезпечення позову;
3) повернення заяви позивачеві (заявникові);
4) відмови у відкритті провадження у справі;
5) відкриття провадження у справі з недотриманням правил підсудності;
6) передачі справи на розгляд іншому суду;
I) відмови поновити або продовжити пропущений процесуальний строк;
8) визнання мирової угоди за клопотанням сторін;
9) визначення розміру судових витрат;
10) внесення виправлень у рішення;
II) відмови ухвалити додаткове рішення;
12) роз'яснення рішення;
13) зупинення провадження у справі;
14) закриття провадження у справі;
15) залишення заяви без розгляду;
16) залишення заяви про перегляд заочного рішення без розгляду;
17) відхилення заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з новови- явленими обставинами;
18) видачі дубліката виконавчого листа;
19) відновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання;
20) відстрочки і розстрочки, змін чи встановлення способу і порядку виконання рішення;
21) тимчасового влаштування дитини до дитячого або лікувального закладу;
22) оголошення розшуку відповідача (боржника) або дитини;
23) примусового проникнення до житла;
24) звернення стягнення на грошові кошти, що знаходяться на рахунках;
25) заміни сторони виконавчого провадження;
26) визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами;
27) рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби;
28) повороту виконання рішення суду;
281) виправлення помилки у виконавчому листі або визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню;
(Частину першу статті 293 доповнено пунктом 281 згідно із Законом № 3538-Мвід 15.03.2006)
29) відмови в поновленні втраченого судового провадження;
30) звільнення (призначення) опікуна чи піклувальника.
2. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Коментар:
Згідно із статтею, що коментується, окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо: від-мови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасуванні судового наказу; забезпечення позову, а також щодо скасування забезпечення позову; повернення заяви позивачеві (заявникові); відмови у відкритті провадження у справі; відкриття провадження у справі з недотриманням правил підсудності; передачі справи на розгляд іншому суду; відмови поновити або продовжити пропущений процесуальний строк; визнання мирової угоди за клопотанням сторін; визначення розміру судових витрат; внесення виправлень у рішення; відмови ухвалити додаткове рішення; роз'яснення рішення; зупинення провадження у справі; закриття провадження у справі; залишення заяви без розгляду; залишення заяви про перегляд заочного рішення без розгляду; відхилення заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововияв- леними обставинами; видачі дубліката виконавчого листа; поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; відстрочки і розстрочки, зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення; тимчасового влаштування дитини до дитячого або лікувального закладу; оголошення розшуку відповідача (боржника) або дитини; примусового проникнення до житла; звернення стягнення на грошові кошти, що знаходяться на рахунках; заміни сторони виконавчого провадження; визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами; рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби; повороту виконання рішення суду; виправлення помилки у виконавчому листі або визнання; відмови в поновленні втраченого судового провадження; звільнення (призначення) опікуна чи піклувальника (у ред. Закону України від 16 березня 2006 р. «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України»1).
Як випливає з тексту ч. 1 статті, що коментується, окремо від рішення суду можуть бути оскаржені: ухвали про відмову у відкритті провадження у справі (наприклад, ухвала, зазначена в п. 1 ч. 1 статті, що коментується (докладніше див. коментар до ч. 2 ст. 99 ЦПК) або ухвала, зазначена в п. 4 ч. 1 статті, що коментується (докладніше див. коментар до ч. 2 ст. 122 ЦПК)); запобіжні ухвали, які припиняють подальший розвиток процесу (п. З ч. 1 статті, що коментується) (докладніше див. коментар до ст. 121 ЦПК); ухвали, якими зупиняється провадження у справі (п. 13 ч. 1 статті, що коментується), наприклад ухвали, зазначені в статтях 201, 202 (див. коментар до статей 201, 202); ухвали, якими закінчується провадження у справі (наприклад, ухвали, зазначені в статтях 205,207) (див. коментар до статей 205,207 ЦПК), а також інші ухвали (наприклад, зазначені в п. 2, 9, 18, 19 та ін.).
Згідно з ч. 2 статті, що коментується, заперечення на ухвали, що не підля-гають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Стадія перегляду рішень і ухвал в апеляційному порядку складається з чотирьох частин: а) порушення стадії апеляційного перегляду судових рішень і ухвал, які не набрали законної сили; б) підготовка розгляду справи в апеляційному порядку; в) розгляд справи по суті в судовому засіданні; г) винесення і проголошення апеляційним судом рішення або ухвали.