1. Протягом десяти днів з дня отримання справи суддя-доповідач вчиняє такі дії:1) з'ясовує питання про склад осіб, які беруть участь у справі;
2) визначає характер спірних правовідносин та закон, який їх регулює;
3) з'ясовує обставини, на які посилаються сторони та інші особи, які беруть участь у справі, як на підставу своїх вимог і заперечень;
4) з'ясовує, які обставини визнаються чи заперечуються сторонами та іншими особами;
5) вирішує питання щодо поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції;
6) за клопотанням сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, ви-рішує питання про виклик свідків, призначення експертизи, витребування доказів, судових доручень щодо збирання доказів, залучення до участі у справі спеціаліста, перекладача;
7) за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, вирішує питання щодо вжиття заходів забезпечення позову;
8) вчиняє інші дії, пов'язані із забезпеченням апеляційного розгляду справи.
2. Підготовчі дії, визначені пунктами 6—8 частини першої цієї статті, здійснюються за правилами, встановленими главою 3 розділу III цього Кодексу.
Коментар:
Як було зазначено, стадія перегляду рішень і ухвал суду першої інстанції в апеляційному порядку складається з чотирьох частин: 1) відкриття стадії апеляційного перегляду рішень і ухвал, які не набрали законної сили; 2) під-готовка розгляду справи в апеляційному порядку; 3) розгляд справи по суті; 4) винесення і проголошення апеляційним судом рішення.
Відповідно до ч. З ст. 297 ЦПК суддя-доповідач в апеляційному суді про прийняття апеляційної скарги до розгляду постановляє відповідне рішення. З цього моменту стадія перегляду рішень і ухвал суду першої інстанції в апе-ляційному порядку вважається відкритою.
Відповідно до статті, що коментується, у стадії підготовки розгляду справи в апеляційному порядку суддя-доповідач має вчинити дії з метою забезпечення своєчасного винесення законного й обґрунтованого рішення або ухвали суду апеляційної інстанції. Ці дії здебільшого збігаються з діями суду першої інстанції в стадії провадження у справі досудового розгляду. Суддя- доповідач насамперед має з'ясувати питання про склад осіб, які беруть участь у справі, і визначити характер спірних правовідносин та закон, який їх регулює.
З метою визначення предмета доказування суддя-доповідач з'ясовує об-ставини, на які посилаються сторони та інші особи, які беруть участь у справі, як на підставу своїх вимог або заперечень. З цією ж метою суддя-доповідач з'ясовує, які обставини визнаються або заперечуються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Враховуючи, що розгляд справи в апеляційному суді відбувається за пра-вилами, встановленими для розгляду справи судом першої інстанції, суд- дя-доповідач вирішує питання поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції; за клопотанням сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, вирішує питання про виклик свідків, призначення експертизи, витребування доказів, судових доручень щодо збирання доказів, залучення до участі у справі спеціаліста, перекладача; за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, вирішує питання щодо вжиття заходів забезпечення позову; вчиняє інші дії, пов'язані із забезпеченням апеляційного розгляду справи.
Суддя-доповідач вчиняє і інші дії, пов'язані із забезпеченням своєчасного законного й обґрунтованого розгляду апеляційної скарги (приймає доповнення і зміни до апеляційної скарги, заяви про приєднання до апеляційної скарги, заяву про відмову від апеляційної скарги, заперечення проти апеляційної скарги, заяву про визнання апеляційної скарги).
Зазначені дії суддя-доповідач зобов'язаний вчинити протягом десяти днів з дня отримання справи.