1. Ухвала суду про задоволення заяви про перегляд судового наказу, заочного рішення, рішення або ухвали у зв'язку з нововиявленими обставинами оскарженню не підлягає.2. Ухвала суду про відмову в задоволенні заяви про перегляд судового наказу, заочного рішення, рішення або ухвали у зв'язку з нововиявленими обставинами може бути оскаржена в порядку, встановленому цим Кодексом.
Коментар:
Як було зазначено, рішення, ухвала або судовий наказ, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими обставинами судом першої інстанції або апеляційним судом або судом касаційної інстанції (див. коментар до ст. 363 ЦПК) на підставах, передбачених п. 1—4 ч. 2 ст. 361 ЦПК (див. коментар до ст. 361 ЦПК).
Суд, до якого подано заяву про перегляд рішень, ухвал, судового наказу, що набрали законної сили, а також заочного рішення постановляє ухвалу про задоволення заяви про перегляд за нововиявленими обставинами зазначених рішень і ухвал або про відмову в задоволенні цієї заяви. В ч. 1 статті, що коментується, сказано про перегляд за ново- виявленими обставинами заочного рішення. В інших статтях розділу V ЦПК не згадується положення про перегляд заочного рішення. Заочне рішення є різновидом судового рішення, яке постановляє суд першої інстанції за наявності умов, передбачених ст. 224 ЦПК.
Заочне рішення згідно зі ст. 233 ЦПК набирає законної сили відповідно до загального порядку, встановленого ЦПК (докладніше див. коментар до гл. 8 Розділу III ЦПК). Тому воно може бути переглянуто за наявності хоча б однієї з підстав, передбачених у п. 1—4 ст. 361 ЦПК. Ухвала суду, що переглядає рішення, ухвали, а також судовий наказ, що набрали законної сили, у зв'язку новоявленими обставинами про задоволення заяви про перегляд зазначених документів не вирішує питання по суті справі, а тільки вирішує питання про задоволення поданої заяви. Ухвала про задоволення зазначеної заяви не перешкоджає подальшому розгляду справи і тому, відповідно до ч. 1 статті, що коментується, оскарженню не підлягає.
Ухвала про відмову в задоволенні заяви про перегляд за нововиявленими обставинами судових рішень, ухвал і судового наказу, які набрали законної сили, перешкоджає подальшому розгляду справи і тому ця ухвала, згідно з ч. 2 статті, що коментується, може бути оскаржена в порядку, встановленому ЦПК, за виключенням, як було зазначено, ухвали суду касаційної інстанції про відмову в задоволенні заяви про перегляд судових рішень, ухвал і судового наказу, що набрали законної сили.