1. Питання про визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами, вирішується судом за поданням державного виконавця.2. Суд у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з повідомленням сторін та заінтересованих осіб. Неявка сторін та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами.
Коментар:
За загальним правилом, установленим у ч. 1 ст. 366 і ч. 1 ст. 371 ЦК України, питання про визначення частки майна боржника в майні, яким він володіє спільно з іншими особами, вирішується судом за позовом кредитора. Відповідно до зазначених норм права у разі виникнення у власника боргового зобов'язання кредитор вправі звернутись з позовом до суду про виділ частки в спільному майні в натурі для звернення на нього стягнення, але тільки за умови, що у власника—боржника недостатньо для цього іншого майна.
Аналогічне правило міститься і в ч. 1 ст. 73 СК України щодо звернення стягнення на майно, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Таким чином, це питання, за загальним правилом, вирішується судом у порядку позовного провадження.
Однак звернення стягнення на майно боржника може здійснюватись у процесі виконання виконавчого документа, в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
У ч. 8 ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» міститься вказівка на можливість стягнення на частку майна боржника у випадках, коли він володіє ним спільно з іншими особами. В таких випадках державному виконавцю закон не надає право самостійно вирішувати питання про визначення частки майна боржника в майні, яким останній володіє спільно з іншими особами. Це питання має бути вирішено судом за поданням державного виконавця.
У статті, що коментується, встановлені правила про спрощений процесу-альний порядок вирішення судом питання про визначення частки майна боржника, яким він володіє спільно з іншими особами, якщо це питання виникає в процесі виконання виконавчого документа.
Питання про визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами, вирішується судом у 10-денний строк у судовому засіданні з повідомленням сторін виконавчого провадження та інших заінтересованих осіб про час і місце судового засідання. Однак неявка сторін та інших заінтересованих осіб, належним чином повідомлених про час та місце судового засідання, не є перешкодою для вирішення питання про визначення частки майна боржника в майні, яким він володіє спільно з іншими особами.
За результатами розгляду подання державного виконавця про визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами, суд постановляє ухвалу, в якій зазначається конкретне майно, що підлягає виділу і стягненню. Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку на підставі п. 26 ч. 1 ст. 293 ЦПК.
Власники, які вважають, що у зв'язку зі зверненням стягнення на майно боржника у випадках, коли боржник володіє майном спільно з іншими особами, порушені їх майнові права у виконавчому провадженні, у зв'язку з накладенням арешту на майно, мають право звернутись до суду з позовом про визнання права на майно і про звільнення його з-під арешту на підставі ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження».