ПИТАННЯ
Підкажіть, будь ласка, порядок поділу корпоративних прав між подружжям. Під час шлюбу чоловік став учасником товариства з обмеженою відповідальністю. Дружина має намір претендувати на корпоративні права свого чоловіка. Законодавством передбачено, що подружжя можуть розділити їх загальне спільне майно (в тому числі і корпоративні права) як за взаємною згодою, так і в судовому порядку.
ВІДПОВІДЬ
Почнемо з того, що відповідно до статті 69 СК подружжя має право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності. Враховуючи те, що об'єктом права спільної власності подружжя є майно, робимо висновок, що у спільній власності можуть перебувати окремі речі, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.
Держкомпідприємництва в листі «Про корпоративні права засновника, структурні підрозділи та відокремлені підрозділи юридичної особи» визначає корпоративні права як різновид майнових прав, що свідчить про віднесення корпоративних прав до майна, що знаходиться у спільній сумісній власності подружжя.
Однак стаття 167 ГК визначає корпоративні права як права особи, частка якої знаходиться у статутному фонді госпорганізації, що тягне правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певних дивідендів, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
При цьому саме господарське товариство є власником майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність. Тобто чоловік, який став учасником товариства з обмеженою відповідальністю, надаючи суспільству право власності на майно, взамін придбав корпоративні права. Отже, майновий внесок дружина є одним із джерел формування майна товариства, включається до його статутного фонду як внесок і як частка учасника в ньому стає власністю товариства, а чоловік, у свою чергу, набуває корпоративні права.
Як показує судова практика, при вирішенні спорів про розділ корпоративних прав (частка одного з подружжя у статутному фонді) як спільної сумісної власності подружжя суди визначають, що внесок, внесений до статутного фонду товариства, за рахунок спільних коштів або майна подружжя є власністю товариства, а тому не може бути предметом поділу.
Також, згідно з роз'ясненнями Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» внесок у статутний фонд госптовариства не є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, оскільки власником майна є саме суспільство.
З вищевикладеного можна зробити висновок, що частка чоловіка в товаристві з обмеженою відповідальністю, як об'єкт корпоративних прав, не може розділятися. При цьому другий з подружжя, який не є учасником товариства, має право претендувати тільки на розділ відповідних доходів від діяльності товариства.