Ні для кого не є великим секретом, що на сьогоднішній день більшість земельних торгів проводиться з порушенням чинного законодавства України. Тим часом, цивільним законодавством передбачені способи захисту прав учасників торгів від зловживань конкурсної комісії. Торги, проведені з порушенням правил, встановлених законодавством, можуть бути визнані судом недійсними за позовом зацікавленої особи. Оскільки договір з переможцем торгів в таких випадках укладається на підставі проведення торгів, його дійсність залежить від дійсності проведених торгів. Якщо торги, проведені з порушенням правил, встановлених законодавством, будуть визнані судом недійсними за позовом зацікавленої особи, то недійсним визнається і договір, укладений з особою, що виграв торги.
Порядок продажу у 2010 році земельних ділянок несільськогосподарського призначення на земельних торгах, що вступив чинності 13 вересня 2010 року, передбачає особливості оскарження земельних торгів у суді. Примітним є те, що коло потенційних позивачів значно розширений, оскільки Порядком право на позов надано будь-якій зацікавленій особі (п. 30 Порядку). Таким чином, з норм Порядку випливає, що з вимогою про визнання недійсними результатів аукціону можуть звертатися до суду не тільки учасники аукціону, а й особи, яким було відмовлено в участі в аукціоні. Крім того, законодавство України, а саме Закон «Про прокуратуру», також надає право прокурору звернутися до суду з позовом про визнання торгів з продажу державного або комунального майна, до яких також належать і земельні наділи, недійсними.
Враховуючи те, що в далекий від досконалості Порядок продажу землі на торгах вже закладено досить величезна кількість підстав для того, щоб визнати торги недійсними, виграти суд і визнати торги недійсними досить просто. Підстави для визнання аукціону незаконним можуть бути різними - від відсутності ліцензії у компанії, яка проводить аукціон (до слова, в Україні жодна компанія так і не отримала ліцензію через відсутність ліцензійних умов) - до недотримання методики оцінки земельної ділянки та порушення процедури збору документації на нього.
Що стосується питання підвідомчості і підсудності розгляду подібних суперечок, то з Рішення КСУ «У справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів" а "," б "," в "," г »статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України» № 10-рп/2010 від 01.04.2010 та ст. 19 КАСУ випливає, що позовні заяви за подібним суперечкам подаються до адмінсуду за місцем знаходження відповідача (органу місцевого самоврядування - організатора торгів).