Дане дослідження було проведено консалтинговою компанією RosExpert (інтерв'ю з 30 топ-менеджерами міжнародних і російських компаній) і доповнено експертизою компанії Korn / Ferry International, лідера міжнародного ринку комплексних послуг в області управління людським капіталом і стратегічного партнера RosExpert.
Чи повинен керівник сам бути інноватором (як Стів Джобс (Apple), Джефф Безос (Amazon), П'єр Омідьяр (e-Bay), Алан Лафлі (P & G))? На жаль, володарів такого рідкісного дару - одиниці. Експерти визнають, що інноваційність - одна з найбільш важко розвиваються компетенцій. «Навчитися творчості» можна, проте це довгий і не завжди успішний шлях. Більшість респондентів вважає, що глава компанії може і не бути генератором ідей, проте він повинен виступати їх спонсором і натхненником. Опитані схильні розглядати лідера скоріше як організатора нововведень, завдання якого - налагодити взаємодію всіх учасників інноваційного процесу, сформувати корпоративну культуру, завдяки якій інновації будуть можливі на всіх «поверхах» - від рядового персоналу до вищого керівництва.
Згідно з результатами дослідження, інноваційний лідер: відкритий до несподіваних ідей, діалогу (з бізнес-партнерами, з підлеглими на всіх рівнях); ставить перед собою грандіозні цілі і не боїться мріяти; вірить в себе, визнає свої помилки, спокійно ставиться до промахів співробітників і дістає користь із поразок (у дусі компанії Google, що живе під девізом «Святкуй невдачі») і т. д.
Чи керований інноваційний процес? Учасники дослідження визначили чотири важливих стартових умови: висококваліфіковані кадри; прецеденти винагороди за ідеї; канали просування ідей (вертикальні / горизонтальні); механізм оцінки доцільності інновацій. Управління інноваціями має бути планомірним, його необхідно вмонтувати в бізнес-модель і зробити частиною корпоративної культури компанії. У книзі «Breaking Away: how great leaders create innovation that drives sustainable growth - and why others fail» експерти Korn / Ferry International стверджують, що інновації - безперервний каскадний процес, який в залежності від масштабу нововведень має чотири рівні: трансформаційний, категоріальний, ринковий , операційний. Їм відповідають чотири типи інноваційного лідера.
1. Трансформаційний. Володіє широким кругозором, сильною інтуїцією, незалежним характером. Винахідник, їм рухають неприборкане цікавість і пристрасть до відкриттів. Гаряче вірить в перемогу своєї ідеї, не боїться тимчасових поразок. Ідеальна бізнес-модель: орієнтована на відкриття.
2. Категоріальний. Креативний, на льоту схоплює тренди, керується здоровим глуздом і бізнес-логікою, володіє чудовими навичками взаємодії і впливу, здатний брати на себе відповідальність і приймати ризики. Основні мотиватори: прагнення до успіху, пошук нових можливостей, бажання розвивати персонал, перемагати разом з командою. Ідеальна бізнес-модель: стратегічна; орієнтована на ринок.
3. Ринковий. Лідер цього типу необхідний компанії, коли вона впроваджує нову продуктову лінійку або перезапускає марку. Його сильна сторона - управління проектами, він піклується про точність і злагодженості бізнес-процесів, уважний до деталей, вміє прораховувати вигоду, хороший керівник, здатний надихати людей на працю. Основні мотиватори - бажання стати першим, заслужити схвалення вищестоящих, домогтися успіху для своєї компанії, відчути себе частиною команди. Ідеальна бізнес-модель: чітко вибудована, орієнтована на конкретні фінансові показники.
4. Операційний. Такі люди уважні до деталей, організовані, уникають ризику і не люблять змін. Основні мотиватори: можливість структурувати, створити систему з хаосу, досягти середніх, але видимих ??цілей, визнання і заохочення з боку вищестоящих, почуття причетності до колективу / команді. Ідеальна бізнес-модель: орієнтована на тактичну перемогу.