Дослідницький центр «Імперії кадрів» провів опитування і визначив, як позначається понаднормова робота на життя співробітників компаній.
Майже половина респондентів засиджується в офісі: 23% опитаних щодня до однієї години, 15% - більш ніж на дві-три години, 2% - до п'яти годин, 4% - понад п'ять годин. А 56% респондентів йдуть з роботи вчасно.
На питання, наскільки регулярно відбуваються такі затримки, близько 24% респондентів стверджують, що практично кожен день, 16% засиджуються в середньому два-три рази на тиждень, 4% переробляють один раз на тиждень.
Опитування показало, що найпоширеніша причина - великий обсяг роботи.
Респонденти відзначали, що вони іноді змушені виконувати не тільки свої прямі обов'язки, але й чужі. Іншою причиною часто називали те, що доводиться міняти графік і підлаштовуватися під вищестояще керівництво. Деякі опитані аргументували затримки на службі нестачею часу. Традиційно це стосується співробітників бухгалтерії під час звітних щоквартальних періодів.
3% опитаних зізналися в тому, що їх змушують залишатися і доробляти або переробляти завдання. Респонденти пояснюють це неузгодженістю дій з боку керівництва або примхою начальства.
Незважаючи на важке фізичне чи моральне стан, тільки 27% опитаних відповіли, що планують звільнитися, 73% - не збираються йти.
Резюмуючи результати опитування, експерти відзначають, що тільки 7% з тих, хто затримується на службі, отримують компенсацію за переробки, решта 93% стверджують, що їх роботодавці не виплачують понаднормові.