Цій темі був присвячений перший в осінньому сезоні тренінг в рамках навчальної програми rabota. ua для HR-фахівців і рекрутерів, який відбувся 8 вересня в Києві (ведуча - Олена Щедріна, бізнес-тренер, рекрутер, керівник проекту «HR Магістр»). Учасники тренінгу на конкретних прикладах і за допомогою практичних завдань проаналізували декілька актуальних для себе проблем.
Спектр питань, розглянутих під час першого модулю тренінгу, включав основні інструменти оцінки кандидатів, критерії, які можна і потрібно оцінювати в претендента на посаду.
Другий модуль був присвячений кейс інтерв'ю, або ситуаційного інтерв'ю. На практиці існує два способи введення ситуацій в процес оцінки кандидатів. 1. Витяг кейсів з досвіду претендента (коли рекрутер, наприклад, просить його привести приклад «самого» - вдалої угоди, кращого виступу, великої помилки і т. д.). 2. Розгляд ситуації, заданої інтерв'юером. Учасники тренінгу освоїли другий підхід.
Олена зазначила, що кейси, моделюють ситуацію, умовно можна розділити на три групи: перевіряючі конкретні навички і знання; цінності і погляди; моделі поведінки і особистісні якості. Щоб використання кейсів було ефективним, бізнес-тренер порекомендувала слідувати декільком правилам: зачитувати їх від початку до кінця в швидкому темпі; не відповідати на питання кандидата, не підказувати і не вестися на провокації; якщо здобувач не зрозумів - прочитати кейс від початку до кінця без змін. «Використання кейсів дозволяє рекрутеру перевірити те, що його цікавить у кандидаті. Наприклад, ви хочете дізнатися, що людина вважає більш важливим - комерційну вигоду або порядність і збереження репутації. Отже, потрібно побудувати ситуацію, в якій ці інтереси будуть вступати в конфлікт, і запропонувати претенденту знайти рішення », - пояснила експерт. Привівши ряд прикладів кейсів для перевірки моделей поведінки здобувачів, професійних навичок, цінностей і мотивації, тренер розповіла про те, як можна трактувати варіанти їх відповідей.
Рекрутери поповнюють арсенал інструментів підбору
В рамках заключного модуля тренінгу Олена розкрила тему проективних питань, які засновані на тому, що людина схильна переносити свій життєвий досвід, емоції та уявлення про що-небудь на дії інших. Коли проектні питання задає рекрутер, він пропонують кандидатові оцінити не себе, а людей взагалі або якогось персонажа. «За допомогою таких питань можна оцінити риси характеру, моделі поведінки, мотивацію, інтереси, цінності, будь-які переваги - але не навички», - зробила акцент Олена. Так, запитання «Чому одні люди роблять кар'єру, а інші - ні?» Допомагає оцінити мотивацію до кар'єрного росту; «Яким повинен бути хороший керівник?» - Вистава про начальника, оптимальному для здобувача, або про стиль керівництва, якщо управлінцем буде сам кандидат ; «Через що найчастіше трапляються конфлікти з клієнтами?» - «вузькі місця» при роботі з замовниками. Також Олена розповіла про підходи до інтерпретації відповідей претендентів і запропонувала увазі учасників конструктор проективних питань, який легко застосовний на практиці.