Які ризики та можливості несе компанію встановлення гнучкого робочого графіка? Що це - зручний інструмент управління ресурсами бізнесу та співробітників або, скоріше, навпаки?
Особливості національного тайм-менеджменту
Якщо говорити про загальну ситуацію і застосовності даного інструменту в українських компаніях, доводиться констатувати: на більшості підприємств він приречений на провал. Якщо у працівників не буде встановленого часу, коли всі вони повинні бути на робочому місці, в компанії загальмується, а в особливо важких випадках і зупиниться весь робочий процес. Далеко не всі організації мають у своєму розпорядженні взаємозамінними людьми - в українських офісах вони звичайно узкозаточенние, і коли одна ланка випадає з ланцюга, під загрозою опиняється успіх справи в цілому. У таких умовах складно уявити, як гнучкий графік може сприяти ефективній діяльності бізнесу. Якщо ж співробітник не пов'язаний у своїх функціях з колегами - працює самостійно - питання встановлення для нього гнучкого графіка, вважаю, більш простий: тут все залежить від керівництва компанії, того, наскільки воно впевнене в результативності такого кроку.
Вітчизняна практика показує, що співробітники, які працюють за встановленим графіком, більш організовані і продуктивні. Тому, навіть якщо ви дозволяєте варіювати робочі години, рекомендую не прибирати елемент спостереження - нехай люди самі вибирають, коли приходити на роботу і йти з неї, але при цьому заздалегідь складають власний графік приходів / відходів, який буде затверджуватися лінійним керівником (це, швидше , формальність, але вона дисциплінує). Тому в будь-якому випадку, навіть якщо графік роботи не строгий, необхідні певні обмеження / правила - чіткі установки, що можна, а чого не можна.
Панацея чи що? ..
Часто в компаніях складається така ситуація: співробітники зобов'язані відпрацювати з 9 до 18, при цьому за ними закріплений обсяг робіт, який потрібно виконати за день. А далі - хоч трава не рости: можна і в соцмережах посидіти, і в карти перекинутися ... Чи стане виходом введення гнучкого графіка? Щоб співробітники не займалися своїми справами на роботі, коли вільні - йшли додому, коли більш завантажені - залишалися в офісі. На мою думку, в цьому випадку потрібно приймати більш складні рішення. Наприклад, переглянути свою кадрову політику і бізнес-план - у компанії, співробітники якої можуть дозволити собі неробство, явно занадто багато персоналу. І, напевно, занадто багато грошей.
І знову мотивація
У будь-якому випадку наріжним каменем в оцінці перспектив запровадження гнучкого робочого графіка для співробітників залишається їх вмотивованість. Що ми отримаємо, якщо персонал не мотивований? Невже виправимо ситуацію і отримаємо подяку за турботу про баланс роботи / життя натомість? Підвищення продуктивності праці? Ой чи. Ми отримаємо зворотний ефект: почуття зниження контролю і багато-багато часу для відвідування співбесід в інших компаніях, щоб нарешті «полетіти». Так що піднімати питання впровадження гнучкого графіку варто тільки в тому випадку, якщо ми впевнені, що співробітники нас не підведуть. І не потрібно «заліковувати» нехороші корпоративні симптоми самими простими і доступними рішеннями - зрите в корінь.
Обов'язково звертайте увагу на те, хто просить про переведення на гнучкий графік (або кого ви збираєтеся переводити). Якщо очевидно, що цілі людини - ухилятися від завдань і проводити в офісі якомога менше часу, варто задуматися не тільки про те, чи потрібні йому зміни в режимі роботи, але і про те, чи потрібна йому робота у вашій компанії в принципі. Якщо ж людина розуміє, що, отримавши більше самостійності, зможе забезпечити баланс робочої і офісного життя або ж «вписатися» у власні біоритми, а як наслідок - стати більш ефективним, можна (навіть потрібно) піти йому назустріч (для початку хоча б у формі експерименту).
Висока мотивація може стати не причиною, а наслідком встановлення гнучкого графіка роботи. Цілком можливо розглянути питання перекладу продавця на гнучкий графік роботи за умови, що він досягне певного обсягу продажів. Чому б і ні? Для деяких людей зниження контролю і можливість бути більш динамічним - сильний стимул. Вони отримують задоволення від розуміння того, що є господарями свого часу, і при такому підході їм набагато легше йти назустріч і добиватися високих результатів. Підсумки їх роботи можуть набагато перевершувати поставлені компанією задачі. Але, повторюю, це застосовно у разі, коли людина відповідальна, розуміє, що від його роботи залежить і розмір заробітку, і здатний управляти собою.
А можливий і прямо протилежний результат: співробітник, якого перестають контролювати, втрачає продуктивність (цілеспрямовано або неусвідомлено). Не забирайте у таких людей можливість бути підконтрольними - їм це необхідно.
Шукай, кому вигідно
Якщо говорити про категорії співробітників, для яких гнучкий графік міг би стати раціональним рішенням, я б відзначила, наприклад, сейлз-менеджерів, які займаються «довгими» продажами, масштабними проектами. У них процес роботи і комунікацій з потенційними та наявними клієнтами настільки індивідуальний, делікатний і тонкий, що прив'язувати їх до офісу не завжди правильно. Адже зустрічі із замовником нерідко відбуваються пізніше закінчення робочого дня - музику замовляє той, хто платить. Або ж візьмемо фахівця з PR. Він цілком може проводити в офісі тільки частина часу - щоб спілкуватися з керівниками, з'ясовуючи їх бачення щодо різних аспектів діяльності компанії, координувати процес взаємодії зі ЗМІ. А от творчі завдання (писати статті, заповнювати блоги та сайти) виконувати з будь-якого місця, де йому комфортно креативити - з дому або інтернет-кафе. Або, скажімо, дистриб'ютор, який постійно їздить по магазинах замовників і шукає нові точки продажів. Чи можемо ми зобов'язати його прибувати і йти в строго певний час? Навряд чи це має сенс, оскільки нам непідвладні пробки на дорогах, графіки роботи його точок доставки і багато інші важливі дрібниці.
До того ж іноді просто невигідно брати співробітника на повний робочий день (якщо немає суворої необхідності в його постійній присутності або великих об'ємів роботи). Тут графік варіювати навіть бажано.
Питання про те, чи варто встановлювати гнучкий робочий графік, неоднозначний. Одне ми знаємо точно: організація робочого процесу повинна бути такою, щоб забезпечувати максимальну продуктивність праці з точки зору специфіки бізнесу. Введення такої ініціативи має бути спланованим, прорахованим кроком з абсолютно конкретними цілями, а не даниною моді (адже очевидно, що сьогодні це тренд).
Людмила БОГУШ,
бізнес-тренер,
власник Студії управління часом BogushTime та патенту на органайзер BogushBook